Alergie trápí ve vyspělých zemích třetinu lidí a do budoucna jich bude ještě přibývat.

V České republice se problém s alergiemi a specificky astmatem týká přibližně každého třetího člověka, často v různé kombinaci obtíží. Nejčastější je alergická rýma, kterou nějak řeší zhruba 2,5 milionu lidí a astma, jež trápí až milion lidí. Dalších 800 tisíc lidí se potýká s atopickým ekzémem, 400 tisíc pak s alergiemi na potraviny. Procentuálně mají častěji obtíže děti než dospělí.

„Alergie jsou z podstaty autoimunitní, proto je obvykle nelze zcela vyléčit. Nicméně vhodnou medikací a vyhýbáním se alergenům lze jejich projevy velmi účinně snižovat. Každopádně také musíme počítat s tím, že problémy tohoto typu budou stále častější. I Světová zdravotnická organizace očekává, že za pět let už může nějakou formou alergie trpět v rozvinutých zemích polovina populace. Je to vidět i u dětí, které tyto obtíže mají mnohem častěji než předchozí generace – například astmatiků je mezi dospělými kolem 8 %, ale mezi dětmi druhého stupně ZŠ je to přes 11 %,“ popisuje MUDr. Ludmila Plšková, expertka Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Obecně nejde o nemoci, které by byly ve vysoké míře život ohrožující (s těžkými anafylaktickými stavy je ročně u nás hospitalizováno kolem dvou tisíc lidí), nicméně jsou velmi rozšířené. Celkové roční výdaje na léčbu alergií a astmatu se pohybují okolo čtyř miliard korun, přičemž tato suma je i přes inflaci dlouhodobě stabilní. Důvodem je, že se daří léčit efektivněji.

ASTMA
Astma je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích, jde vlastně o „přehnanou obranu“ dýchacích cest na různé spouštěče. Průdušky uvolňují histamin, což vyvolává otok sliznice průdušek, zvýšenou tvorbou hlenu. Celkovým dopadem na pacienta je zúžení dýchacích cest a zhoršené dýchání. Astma může být dědičného původu, ale také kombinací genetických faktorů a expozice alergenům v prostředí. 
ALERGIE
Alergie je přehnaná reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Tělo může reagovat na mnoho různých látek jako jsou např. pyly, prachy, roztoči, zvířecí srst či potraviny. 


Zdroj: TZ SZPČR

Všechny aktuality