Odolnost bakterií na účinky antibiotik, to je antibiotická nebo také antimikrobiální rezistence (AMR). Problém, který se může kdykoli začít týkat každého z nás. To, jak rychle bude antibiotická rezistence narůstat, záleží především na našem zodpovědném chování k antibiotikům, ale i na systému zvládání již existujících rezistentních kmenů bakterií, a to především v nemocniční péči. Téma letošního Evropského antibiotického dne „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“ poukazuje především na dopady antibiotické rezistence na životy lidí a vtahuje pacienty do diskuze o tématu. V listopadu problematiku připomínají Evropský antibiotický den (18. 11.) a Světový antibiotický týden (18. 11. – 24. 11.).
Antibiotická rezistence je globální problém. Proto doporučení Evropské rady, přijaté dne 13. června 2023, nastiňuje pět cílů týkajících se spotřeby antimikrobiálních látek a antimikrobiální odolnosti, kterých má EU a jednotlivé členské státy dosáhnout do roku 2030, přičemž výchozím rokem je rok 2019.
„Příznivou zprávou je dlouhodobý pokles podílu takzvaného zlatého stafylokoka známeho také pod zkratkou MRSA. Data Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ukazují, že České republice se podařilo v roce 2023 téměř o 5% snížit výskyt infekcí zlatým stafylokokem (Staphylococcus aureus – MRSA), který odolává léčbě nejen oxacilinem, ale i řadě dalších antibiotik. Navzdory tomuto pozitivnímu vývoji zůstává ale MRSA důležitým patogenem. Zlatý stafylokok je jednou z nejčastějších příčin infekcí krevního řečiště. Tyto infekce jsou významnou příčinou závažných komplikací i úmrtí, a to zejména v nemocniční péči,“ uvedla hlavní hygienička a ředitelka SZÚ MUDr. Barbora Macková, MHA.
Zdroj:https://szu.cz/aktuality/antibioticka-rezistence-je-neviditelna-ale-pacienti-ne-nejvetsim-problemem-je-narustajici-odolnost-bakterii-proti-rezervnim-antibiotikum/