Letošní velmi teplé léto s řadou teplotních rekordů vyžaduje, abychom důsledně dbali na dodržování správného pitného režimu. Tím můžeme předejít některým typickým projevům dehydratace, kterými jsou např. bolest hlavy, pocit únavy nebo pokles koncentrace.
V populaci je z tohoto pohledu více rizikových skupin obyvatel, např. rizikové profese (pracovníci ztrácející tekutiny potem v provozech s vysokou teplotou), nemocní, senioři či malé děti. U seniorů je obecné povědomí o této problematice více rozšířené než u dětí, proto bychom se na ně zde chtěli zaměřit blíže.
Správný pitný režim je u nich totiž stejně důležitý jako zdravá výživa. Je tedy třeba sledovat kolik dítě vypije denně tekutin. Děti si o pití, nenabízíte-li jim sladké kolové limonády, zpravidla neříkají tak často, jak by měly. Loknou si ve škole při obědě, vypijí pár skleniček doma k večeři, půl litru vody si některé dají při sportu. Zkrátka i když dítě vodu vstřebává rychleji než dospělý, necítí žízeň tak silně, aby cíleně vyhledávalo tekutiny.
„To, kolik by mělo dítě správně vypít tekutin, záleží na mnoha okolnostech. Jednou z těch nejdůležitějších je hmotnost dítěte. Například dítě, které váží 20 kilogramů, by mělo běžně dostat do těla asi 1 a půl litru tekutiny denně. Třicetikilové dítě potřebuje denně asi 1,7 litru a dítě vážící 45 kilogramů asi 2 litry. S váhovým přírůstkem se tedy potřeba denního příjmu tekutin dále zvyšuje. Dospělý člověk by pak měl vypít asi 2,5 až 3 litry denně,“ uvádí MUDr. Vladimír Kučera, vedoucí odd. revize zdravotních služeb ZPŠ a dodává, že dostatek pití by měly mít děti k dispozici během celého dne, a to včetně snídaní a sportování. Během něho jsou totiž z těla odplavovány i minerály, důležité pro správnou funkci lidských buněk, jako je sodík, draslík nebo hořčík. Tato ztráta se sice neprojevuje přímo žízní, tím spíše je ale třeba tyto prvky nahradit. Mezi vhodné nápoje pro děti proto patří ty, které to dokáží, tedy zejména jemně nasycené minerálky s nižším a vyváženým obsahem minerálních látek.
„Právě důležitost pitného režimu u dětí byla pro naši zdravotní pojišťovnu opakovaně impulsem pro to, abychom své dětské pojištěnce vybavili kvalitními sportovními lahvemi se zajímavým designem,“ zdůrazňuje ředitelka ZPŠ Ing. Darina Ulmanová, MBA.